Prihlásiť
 
 

Kontroly u podnikateľov, ktorí nepožiadajú o pridelenie eKasa kódu


Kontroly u podnikateľov, ktorí nepožiadajú o pridelenie eKasa kódu

BRATISLAVA, 28.06.2019: Podnikatelia majú posledné tri dni, aby požiadali o kód eKasa a vyhli sa tak pokutám. Finančná správa bude totiž kontrolovať evidenciu tržieb v pokladniciach u podnikateľov, ktorí do účinnosti novely zákona o elektronickej registračnej pokladnici nepožiadali o kód eKasa. eKasa sa spúšťa 1. júla 2019.Účinnosť by mala schválená novela nadobudnúť už v pondelok.eKasa kód pridelila finančná správa zatiaľ takmer 206 140 pokladniciam z celkového počtu 240 000.

Ak sa chcú podnikatelia vyhnúť pokute za nezavedenie eKasy, musia požiadať o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient. Urobiť tak musia do účinnosti novely zákona, ktorá by mala vyjsť v pondelok 1.7. v Zbierke zákonov. Finančná správa pridelila do dnešného dňa kód pokladnice eKasa klient 206 140 pokladniciam. To predstavuje takmer 86% z celkového počtu aktuálne používaných pokladníc.

Finančná správa upozorňuje, že v zmysle zákona bude musieť pokutovať tých podnikateľov, ktorí do dňa účinnosti schválenej novely zákona nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu eKasa.Avizuje preto kontroly po nadobudnutí účinnosti novely zákona.Finančná správa preto vyzýva, aby podnikatelia, ktorí ešte o kód nepožiadali, tak ihneď spravili. Účinnosť by mala schválená novelanadobudnúť už v pondelok, novelu zákona totiž podpísala už aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Poslanci NR SR schválili minulý týždeň novelu zákona o elektronickej registračnej pokladnici (zákon o ERP). Parlament upravil podmienky pre oblasť kontroly s tým, že pokuty za nezavedenie eKasy po 1. júli 2019 sa nebudú podnikateľom ukladať do konca tohto kalendárneho roka, respektíve uložené pokuty sa zrušia, ak podnikateľ do účinnostischválenej novely požiadal o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient.Certifikované riešenie eKasy si musia zaobstarať čo najskôr, najneskôr do konca roka 2019.

V čase od 1. júla 2019 do 31. decembra 2019 teda platí prechodné obdobie na nepokutovanie podnikateľov finančnou správou za nepoužívanie eKasy. Pokutovať však bude finančná správa tých podnikateľov, ktorí od 1. júla 2019 nebudú používaťeKasu a do dňa účinnosti schválenej novely zákona nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu eKasa. Finančná správa vybavuje žiadosti o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient priebežne.


© SKDP 2010